De Ereprijs speelt Aardlek op de vierde editie van Dag van de Componist.
Op en rond zaterdag 21 juni 2025 vindt de vierde editie plaats van de Dag van de Componist. Tijdens het landelijke festival zetten meer dan twintig deelnemende steden hun componisten in het zonnetje met allerlei activiteiten, zoals concerten, workshops en lezingen. Zeven Stadscomponisten componeren speciaal een nieuw Stadslied. Het publiek kan van station naar station meereizen met de knalrode muziektrein, de New Music NOW Express. Live-optredens vinden plaats in de drie treincoupés en op de NS treinstations. Radiostation NPO Klassiek besteedt volop aandacht aan Nederlandse nieuwe muziek. De Dag van de Componist is een initiatief van New Music NOW en uniek in Europa.
Aardlek: urgent matters verbindt actuele thema's met nieuwe composities die in opdracht zijn geschreven. Gasten uit verschillende disciplines (o.a. filosofie, design, literatuur, poëzie en wetenschap) delen hun ideeën en vragen met het publiek en de aanwezige componisten in een informele setting. Tijdens de concerten op 21 en 22 juni gaat een nieuw werk van componist Friso van Wijck in première.
Programma
Franki Dodwell - Beheer Boogie*
Rebecca Galian Castello - PILEUP**
David Archibald - Mirrors***
J.S. Park - Riffs and Rhythms***
Friso van Wijck - Variations for ensemble (première)****
* Laureaat YCM 2024 met steun van Gemeente Apeldoorn
** Laureaat YCM 2024 met steun van Stichting Frank van der Wal Fonds
*** Gecomponeerd voor De Ereprijs – University of Toronto New Music Festival
**** Opdracht De Ereprijs met steun van FPK
Aardlek is een concertserie met nieuwe composities waarbij Orkest De Ereprijs zowel opdrachtgever als uitvoerder is.
Voor vier Aardlekconcerten vraagt De Ereprijs elk jaar aan meestal vier componisten met verschillende culturele achtergronden, verschillende leeftijden, verschillende nationaliteiten en natuurlijk elk met grote muzikale eigenheid, om een compositie te schrijven op basis van een urgent thema. Daarnaast worden rondom dit thema reflecterend of in samenspraak met de muziek bijdragen geleverd door aansprekende gasten van buiten het muzikale veld (filosofie, literatuur of wetenschap).
Na het succes van deze thematische benadering 2021-‘24 wordt Aardlek in 2025 met overkoepelende onderwerpen voortgezet: ‘Kapitalisme, Futurisme en Nostalgie’. In de afgelopen jaren heeft De Ereprijs tijdens de Aardlekconcertserie werken uitgevoerd van onder andere Jesse Broekman, Natalia Dominguez Rangel, Seung-Won Oh, Piet-Jan van Rossum, Janco Verduin, Danny de Graan, Nicoline Soeter, Rebecca Galian Castello en Franki Dodwell.